کتابخانه مجتمع آموزشی درمانی حضرت رسول اکرم (ص)

وب سایت: http://libhrmc.iums.ac.ir/

تاریخچه

افتتاح کتابخانه مجتمع  آموزشی درمانی حضرت رسول اکرم (ص) سال ۱۳۶۸ با هدف جوابگویی به نیاز پزشکان حاضر در شیفت و در فضایی محدود  بود. در این راستا  همگام با پیشرفت و توسعه بخش های تخصصی و تلاش دلسوزانه کتابداران این مرکز وسعت پیدا کرد. کتابخانه از سال ۱۳۷۸ به همت ریاست محترم مجتمع و مسئول کتابخانه شبانه‌روزی شده و  تا کنون سعی بر آن داشته تا نیازهای آموزشی و پژوهشی جامعه پزشکان محترم مراجعه کننده را برآورده سازد.

کتابخانه مجتمع  آموزشی درمانی حضرت رسول اکرم (ص)  به عنوان یک مرکز اطلاع‌رسانی فعال و پویا  با فراهم‌آوری امکانات مناسب در راستای پیشبرد اهداف و  برنامه‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه می‌باشد که با بهره گیری از حمایت های معاونت تحقیقات و فناوری  و کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران به ارائه خدمات کتابخانه‌ای و اطلاع‌رسانی می‌پردازد. وظیفه این مرکز شناخت نیازهای اطلاعاتی جامعه استفاده کننده، انتخاب، گردآوری، سازماندهی منابع اطلاعاتی روز آمد مناسب و همچنین اشاعه اطلاعات تخصصی و آگاه سازی کاربران از منابع مرتبط و جدید در کتابخانه است.

سیاست  کلی کتابخانه:

در حال حاضر، کتابخانه زیر نظر معاونت آموزشی مجتمع در راستای سیاست‌های دانشگاه در جهت تامین منابع علمی فارسی و لاتین با توجه به سیاست مجموعه سازی،  موضوعات زیر را در مجموعه خود پوشش می دهد: کلیات پزشکی، بیماریهای داخلی، بیماریهای عفونی، قلب و عروق، ریه، غدد، روماتولوژی، گوارش، جراحی عمومی،  جراحی عروق، جراحی پستان، جراحی توراکس، جراحی های لاپاراسکوپی، زنان، پیوند کلیه، آنژیوگرافی، ENT، ارولوژی، نفرولوژی، اطفال(قلب، گوارش،عفونی،غدد، نوزادان)، رایولوژی، پزشکی هسته ای، چشم، طب اورژانس، پزشکی ورزشی، طب کار، پزشکی سالمندان، مراقبتهای ویژه(CCU,ICU,PICU)، بیهوشی، پوست، نورولوژی، نوروسرجری، ارتوپدی، روانپزشکی و پرستاری، پاتولوژی، علوم آزمایشگاهی…  و به صورت قفسه باز اداره می شود . شایان ذکر است مجتمع  آموزشی درمانی حضرت رسول اکرم (ص)  به عنوان یک مرکز آموزشی درمانی جنرال با ۲۴ رشته تخصصی و فوق تخصصی  یکی از قطب های فعال دانشگاه علوم پزشکی ایران می‌باشد.

جامعه  استفاده کنندگان:

مجتمع  آموزشی درمانی حضرت رسول اکرم (ص)  به عنوان یکی از  مراکز آموزشی بهداشتی درمانی غرب تهران از واحد های تابعه دانشگاه علوم پزشکی ایران است. در این بیمارستان حدود ۲۲۰ نفر  عضو هیات علمی و حدود ۵۰ نفر  دستیار فوق تخصصی،  نفر ۳۹۰ دستیار تخصصی،  ۹۰ نفر اینترن، ۱۲۰ نفر استاجر  و حدود ۱۲۰۰ نفر پرسنل پرستاری و پشتیبانی در حال فعالیت می­باشد . این کتابخانه  نیازها و خواسته­های جامعه استفاده کنندگان خود را متناسب با سطوح آموزشی و نیازهای پژوهشی آنها برآورده ساخته و می کوشد تا به نحوی شایسته زمینه لازم را برای رشد علمی و بهبود مهارتهای تخصصی کاربران فراهم آورد . با این وجود رسالت مجموعه‌سازی کتابخانه بر مبنای تاکید بر تامین نیازهای بالفعل استفاده کنندگان خواهد بود.

جامعه  استفاده کنندگان از این مجموعه  عموما اعضای هیات علمی، دستیاران فوق تخصصی، دستیاران تخصصی، دانشجویان پزشکی (اینترن، استاجر…..)، پرسنل پرستاری و پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی ایران و گاها کاربران ودانشجویان سایر  دانشگاههای علوم پزشکی می‌باشند.

برنامه استراتژیک:
 • صرفه جویی در وقت کاربران کتابخانه به عنوان یک ارزش و معیار پیشرفت در خدمات کتابخانه
 •   برخورداری  از مهارت، تخصص و خلاقیت کارکنان کتابخانه در استفاده از فناوری اطلاعات و ارائه خدمات
 • بهره گیری از فناوری ها و شیوه های کارآمد در ارائه خدمات
 • اهمیت سهولت و دستیابی به منابع کتابخانه درکوتاهترین زمان و  کمترین هزینه برای کاربران
 • فراهم آوری و ارائه خدمات کتابخانه ای به شکل عادلانه، کارآمد و همچنین تامین نیازهای کاربران در جهت رشد علمی، آموزشی و پژوهشی
 • اثر بخش بودن فعالیت های کتابخانه در حوزه‌های علمی، آموزشی وپژوهشی
 • ارتقاء سیستم ها به طور مداوم هم گام با پیشرفت های تکنولوژی و فن آوری های نوین
ماموریت و رسالت:

این کتابخانه وظیفه دارد نسبت به شناسایی و تأمین نیازهای اساتید، دانشجویان و سایر کاربران تحت پوشش خود و ارتقاء سطح آموزشی و پژوهشی دانشگاه، تلاش نموده و از طریق توسعه و استاندارد سازی خدمات و امکانات خود، بستر و محیط مناسب را برای کاربران فراهم آورد. لذا کتابخانه  این مرکز مصمم است  با تعالی امکانات و خدمات خود و ایجاد محیطی مناسب، ضمن توسعه خدمات به کاربران و سایر ذینفعان و جلب رضایت آنان ، روند بهبود مستمر خدمات و امکانات کتابخانه را تحقق بخشیده و به عنوان غنی ترین و فعال ترین کتابخانه در زمینه پزشکی و سایر موضوعات وابسته مطرح گردد و نسبت به تأمین منابع و اطلاعات مورد نیاز مراجعین به طور مؤثر و سازنده اقدام نماید.

ماموریت  و هدف کتابخانه مجتمع  آموزشی درمانی حضرت رسول اکرم (ص)  اشاعه اطلاعات زیست پزشکی و بالینی برای اهل حرفه پزشکی مانند پزشکان، پرستاران… است. همچنین فراهم ساختن اطلاعاتی که متخصصان علوم پزشکی در طبابت بالینی هر روزه به آن نیاز دارند. تأکید این کتابخانه بر تهیه منابعی است که در معالجه و مراقبت بالینی بیماران بکار می‌آیند.

شرح وظایف:

کتابخانه از نظر ساختار تشکیلاتی به بخش ۱- خدمات عمومی و ۲- خدمات فنی تقسیم می شود که هر یک از این بخشها دارای شرح وظایفی هستند:

۱-         خدمات عمومی: که در این بخش کتابدار با مراجعان به کتابخانه سر و کار دارد و وظیفه کتابدار در این بخش: الف-: امانت : که شامل تحویل انواع منابع اطلاعاتی اعم از کتب فارسی و لاتین و نشریات و همچنین CD و DVD آموزشی و  و دریافت آن پس از اتمام مدت امانت ب- خدمات مرجع و اطلاع رسانی : که شامل پاسخگویی و یاری دادن به مراجعه کننده در بازیابی منابع و استفاده از اطلاعات موجود در آنها، راهنمایی پژوهشگران در انتخاب شیوه مناسب جستجو در راستای هدف های پژوهشی و همچنین ارائه خدمات ارجاعی می باشد.

۲-         خدمات فنی :که در این بخش وظیفه کتابدار تهیه و سفارش انواع منابع اطلاعاتی موردنیاز است و همچنین فهرست نویسی و آماده سازی کتب و نشریات با بهره گیری از اینترنت و پایگاههای اطلاعاتی کتابخانه پزشکی آمریکا (NLM)در این بخش انجام میگرد و اطلاعات توسط نرم افزار کامپیوتری سازماندهی و از طریق فیلدهای پدید آورنده، عنوان، ناشر و سال نشر قابل بازیابی است.

  فعالیت ها:
 • گردآوری ، نگهداری ، سازماندهی و در دسترس قرار دادن کلیه منابع اطلاعاتی اعم از چاپی و الکترونیکی برای استفاده در امور آموزشی و مراجعان کتابخانه
 • آموزش کاربران شامل : اعضای هیئت علمی، فلوشیب ها، دستیاران تخصصی ، اینترن، …. جهت جستجو در پایگاهها و بانکهای اطلاعاتی پزشکی
 • نظر خواهی مستقیم از اساتید، دستیاران  و دانشجویان در مورد انتخاب سالیانه کتب و مجلات اعم از منابع چاپی و الکترونیکی
 • ارائه خدمات به کاربران بصورت شبانه روزی و ۲۴ ساعته( حتی روزهای جمعه  و تعطیلات رسمی )
 • ارائه منابع علمی پژوهشی مناسب در کلیه زمینه های پزشکی و پزشکی بالینی
 • دسترسی به کتابخانه دیجیتالی و منابع اطلاعاتی پزشکی در قالب نرم افزار
 • سرویس دهی و راهنمایی و پاسخگویی به پرسش های تخصصی و راهنمایی مراجعان جهت استفاده صحیح از منابع
 • جستجوی منابع اطلاعاتی(چاپی و الکترونیکی) و سرویس دهی به کاربران
 • همکاری بین کتابخانه ای
 • وجود شبکه اینترنتی بصورت Wireless (وایرلس) در تمامی بخشهای کتابخانه بصورت شبانه روزی
 • ارائه خدمات تحویل مدرک از طریق پست الکترونیک، پرینت و ارائه فایل الکترونیکی روی محمل های اطلاعاتی(CD,Felash memory,وDVD
قوانین و دستورالعمل ها:

– با توجه به محدودیت  ظرفیت پذیرش سالن مطالعه، صرفاً دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران  و دستیاران تخصصی و فوق تخصصی مجاز به استفاده از این مکان می‌باشند.

– دسترسی به سایت کامپیوتر و منابع کتابخانه (امانت و…) از ساعت ۸ صبح الی ۳۰/۱۸ می‌باشد.

– هنگام ورود به کتابخانه ارائه اصل کارت دانشجویی –  دستیاری به کتابدارمرجع الزامی است.

– امانت کتاب فقط با ارائه کارت دانشجویی- دستیاری و از ساعت ۸ صبح الی ۳۰/۱۸  میسر می‌باشد. (پنجشنبه هااز ساعت۸ الی۳۰/۱۲ و روزهای جمعه و تعطیل امانت داده نمی‌شود.)

– برای مطالعه کتاب حتی داخل سالن کتابخانه اصل کارت دانشجویی الزامی می‌باشد.

– کتابهای امانتی در موعد مقرر باید به کتابخانه عودت داده شود در غیر این صورت از امانت دادن کتاب معذوریم.

– کتابها با صلاحدید کتابدار مرجع به مدت ۲-۷ روز امانت داده می‌شود.

–  در صورت مفقود شدن و یا آسیب دیدن کتاب، نسبت به جایگزینی آن با همان مشخصات اقدام می‌­گردد.

تجهیزات و امکانات:

۸ دستگاه رایانه متصل به اینترنت، ۲ سالن مطالعه (شامل سالن مختص دستیاران با ظرفیت  ۳۵ نفر و سالن اصلی با ظرفیت ۱۲۵ نفر)

اطلاعات تماس:

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، خیابان نیایش

تلفن: ۰۲۱۶۴۳۵۲۳۹۲

جستجو در پایگاه های اطلاعاتی پیشنهادی:

برای دسترسی به راهنماهای جستجو و یا جستجو در سایر پایگاه ها اینجا کلیک کنید.