تالار کتاب و نشریات

مقدمه:

بخش مرجع در کتابخانه‌ها از مهمترین بخش‌ها است و خدمات مرجع نمود عینی کلیه تلاش‌هایی  است که در یک کتابخانه به عمل می‌آید. تاریخچه خدمات مرجع به قرن‌ها پیش می‌رسد، اما خدمات مرجع به مفهوم امروزی، به منزله خدمتی منحصر به فرد به کتابخانه‌ها از سال ۱۸۷۶ و با بنیانگذاری انجمن کتابداری آمریکا متداول شد. این بخش محل نگهداری منابع مختلف از جمله کتب، نشریات و پایان نامه‌ها ست و یکی از بخش‌های ارتباط مستقیم کتابدار با مراجعه کننده‌است.

این بخش از کتابخانه که بطور کامل در ضلع شمالی طبقه اول کتابخانه قرار گرفته است، از طریق فراهم آوردن مجموعه غنی از کتب، نشریات انگلیسی و فارسی و پایان نامه‌ها خدمات خود را به کاربران ارائه می‌نماید. خدمات این بخش سهم عمده‌ای از فعالیت‌های مستمر کتابخانه را که در ارتباط مستقیم با کاربران می‌باشد، به خود اختصاص داده است. دسترسی به منابع موجود در این بخش به صورت سیستم قفسه باز می‌باشد. این بخش در حال حاضر شامل تالار کتاب، نشریات فارسی و لاتین، پایان نامه، میز امانت و مخازن طبقه منفی یک می‌باشد.

 

اهداف و رسالت‌ها:

اهداف بخش مرجع (تالار کتاب، نشریات و پایان نامه‌ها) کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد، فراهم آوردن زمینه حمایت از فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه از طریق تامین منابع و اطلاعات علمی مورد نیاز و اشاعه اطلاعات می‌باشد. از مهمترین اهداف این بخش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارتقا کمی و کیفی منابع کتابخانه‌ای و اطلاع رسانی پزشکی دانشگاه.
 • شناسایی نیاز اطلاعاتی کاربران و ارائه خدمات استفاده از منابع.
 • گردآوری کلیه منابع علمی معتبر در زمینه‌های علوم پزشکی و ارائه خدمات اطلاع رسانی سریع و به هنگام از طریق پورتال و نرم افزار کتابخانه‌ای.
 • استفاده از جدیدترین فناوری‌های مرتبط با ارائه خدمات مرجع و امانت منابع (مثل فناوری RFID و میزهای امانت و بازگشت خودکار )
 • آموزش و توانمندسازی نیروی انسانی کتابدار با هدف تخصصی نمودن بخش و بهینه سازی کیفیت ارائه خدمات کتابخانه‌ای.
جامعه استفاده کننده از بخش:
 • اعضاء هیئت علمی، دانشجویان، محققین، پژوهشگران وکارکنان دانشگاه علوم پزشکی ایران
 • افراد خارج از دانشگاه (رشته های پیرامون علوم پزشکی و بهداشت) همراه با کارت شنـاسـایـی معتبر

 

فعالیت‌ها و خدمات:

کتاب‌های موجود در این بخش به دو زبان فارسی و انگلیسی است. سیستم رده بندی موضوعی کتب پزشکی و گروه‌های وابسته بر اساس NLM) National Library Medicine) می‌باشد و سایر منابع براساس سیستم رده بندی کتابخانه کنگره امریکا LC) Library of Congress Classification) می‌باشد

پوشش زمانی کتاب‌های موجود در این بخش غالبا آخرین ویرایش‌های ده ساله اخیر عناوین را شامل می‌گردد و نسخ کتب لاتین  مربوط به سال‌های قبل در مخزن کتابخانه واقع در طبقه منفی یک نگهداری می‌شود که در صورت نیاز در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. یکی از مهمترین قسمت‌های این بخش، نشریات لاتین چاپی است که یک مجموعه بسیار غنی است که از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۰ که در مخازن نشریات واقع در طبقه منفی یک قرار گرفته و در صورت درخواست کاربران در اختیار آنها قرار می‌گیرد  همچنین تعدادی از مهمترین نشریات لاتین و فارسی، جهت نمایش به مراجعین در طبقه اول قرار گرفته است.

 

مهمترین فعالیت‌های بخش مرجع شامل:
 1. کمک به محقیق در یافتن منابع و ماخذ مورد نیاز

 2. مشاوره و راهنمایی به مراجعان در انتخاب منبع مناسب
 3. شناسایی منابع مرجع جهت خرید
 4. راهنمایی، آموزش و پاسخگویی به مراجعین از طریق تلفن، پست الکترونیکی و میز مرجع مجازی
 5. فایل و چک نمودن کتب موجود در قفسه‌ها و همچنین کتب برگشتی
 6. نظارت  و کنترل بر منابع و وجین آن ها
 7. بررسی و ارزیابی منابع جهت تکمیل و روزآمدسازی مجموعه کتابخانه
 8. قفسه خوانی و برطرف نمودن اشکالات موجود در کتاب‌ها و مشخص نمودن کتاب‌های مفقودی
 9. پاسخگویی و راهنمایی کلیه کاربران جهت عضویت و استفاده از امکانات پورتال کتابخانه
 10. جستجو و بازیابی کامل اطلاعات در موجودی کتابخانه از طریق نرم افزار کتابخانه
 11. بازیابی کتاب‌ها از مخزن کتاب در صورت در خواست کاربران
 12. تشویق مراجعین به استفاده از جدیدترین فناوری‌های به کار گرفته شده در بخش جهت تسهیل و صرفه جویی در زمان مراجعین (سیستم‌های امانت و بازگشت خودکار)
 13. تهیه فتوکپی از مقالات درخواستی به منظور فراهم آوردن امکان استفاده هر چه بیشتر دانش پژوهان از مجموعه کتابخانه
 14. مدیریت و نظارت بر نرم افزار و پورتال کتابخانه‌ای مرتبط با بخش.
 15. آموزش کارورز
 16. گزارش کار

 

امانت و عضویت:

بخش امانت کتابخانه مرکزی یکی از فعال ترین بخش‌های کتابخانه به شمار می‌آید. مهمترین وظیفه این بخش امانت دادن کتاب‌های غیر مرجع است. کتاب‎های این بخش در دو قسمت مجزا (کتاب های فارسی و لاتین) رده بندی شده‌اند که جوابگوی نیازهای دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی، اساتید و پژوهشگران می‌باشد.

عضویت در کتابخانه مرکزی تابع قوانین داخلی کتابخانه بوده و برای کلیه اعضا خانواده دانشگاه از اعضای محترم هیات علمی، دانشجویان و کارمندان پس از طی مراحل اداری/ پورتال کتابخانه مرکزی امکانپذیر می‌باشد عضویت در شبکه کتابخانه دانشگاه به صورت متمرکز بوده و بر اساس قوانین جاری کتابخانه مرکزی و کتابخانه‌های اقماری اعضا می‌توانند از شبکه کتابخانه‌ای دانشگاه کتاب به امانت دریافت دارند. نحوه و مراحل عضویت و شرایط امانت گرفتن کتاب در پورتال کتابخانه دانشگاه قابل دسترسی می‌باشد. همچنین از طریق فراهم آوردن سیستم امانت هوشمند (RFID) کاربران می‌توانند مستقیما اقدام به امانت، بازگشت، تمدید و رزرو کتاب نمایند.

 

نرم افزار آذرسا و امکانات سیستم‌های امانت و بازگشت خودکار:

نرم‌افزار «آذرسا» به عنوان یک نرم‌افزار جامع یکپارچه کتابخانه‌ای تحت وب که فرایندهای مختلف کتابخانه‌ای دیجیتال و الکترونیک را تحت پوشش قرار می‌دهد. از اینرو به عنوان یک راهکار جامع و یکپارچه در سطح کتابخانه‌ مرکزی و واحدهای تابعه دانشگاه به صورت متمرکز و نیمه‌ متمرکز  نصب، راه‌اندازی و عملیاتی شده است.

 

برنامه‌ی مزبور شامل سه بخش عمده می‌باشد :
 1.  سازماندهی منابع (شامل کتب، پایان نامه، نشریات و …)

 2.  انواع روش‌های جستجوی مدارک
 3. امانت و بازگشت دادن منابع مجهز به فناوری RFID و سیستم‌های امانت و بازگشت خودکار
 4. امکانات کتابخانه شخصی

کتابداران بخش‌های خدمات فنی و نمایه سازی ، برای ورود اطلاعات و یا تصحیح اطلاعات کتب و منابع دیگر، از امکانات این برنامه استفاده می‌نمایند. همچنین کتابداران بخش امانت نیز از ابزارهای مربوط به عضویت، امانت، بازگشت و رزرو منابع و نیز ورود اطلاعات اعضای جدید و سایر عملکردهای امانت، در این برنامه استفاده می‌کنند. بخش جستجوی منابع نیز توسط مراجعه کنندگان و امانت گیرندگان کتب با استفاده از همین برنامه تحت وب در هر زمان و مکان صورت می‌پذیرد.

بدین ترتیب تمامی مراحل از ابتدای فهرست نویسی یک منبع تا جستجو و امانت دادن آن و نیز سایر خدمات کتابخانه، به صورت سیستماتیک و با استفاده از برنامه‌ی جامع آذرسا صورت می‌پذیرد.

وجین:

وجین فرآیندی است که از طریق آن کتاب‌های زائد و یا بی استفاده از مجموعه خارج می‌شود. از آنجا که مجموعه کتابخانه یک ارگانیسم در حال رشد محسوب می‌گردد، لذا از طریق وجین از انباشته شدن کتاب‌های زائد و بی استفاده جلوگیری می‌شود و فضای لازم برای کتاب‌های جدید و رشد مجموعه فراهم خواهد شد. عملیات وجین طبق آئین نامه وجین مصوب کتابخانه مرکزی قابل انجام است.

 

تسویه حساب با کتابخانه:

کلیه کاربران در پایان تحصیلات خود ملزم به تسویه حساب با کتابخانه مرکزی مطابق آیین نامه عضویت و امانت هستند. بدین منظور کاربر، برگه‌ی تسویه حساب را  به بخش امانت تحویل داده و در صورت نداشتن کتب امانی و بدهی، برگه تسویه توسط مسئول بخش امضاء و مهر می‌شود. اگر کاربر، کتاب امانی خود را عودت نداده و یا بدهی داشته باشد مطابق آیین نامه عمل خواهد شد.

 

مقررات تالار کتاب و نشریات:
 • لطفا با کیف وارد نشوید ، وسایل شخصی خود را در قفسه های مخصوص ، پشت درب ورودی اصلی بخش ، قرار دهید.

 • هرگونه خوردن و آشامیدن روی میزها و کنار سیستم‌ها ممنوع می‌باشد.
 • استفاده از لاکرها فقط برای زمانی که در سالن حضور دارید امکان پذیر است. جهت دریافت کلید لاکر ارائه کارت دانشجویی ضروری است.

 آئین نامه وجین منابع کتابخانه

 فرم و آئین نامه عضویت کتابخانه

 

 تجهیزات:

تجهیزات رایانه ای شامل : میزهای امانت خودکار  ۷ دستگاه ، رایانه ۱۲ دستگاه ، سینی  امانت ۲ عدد ، پرینتر ۲ دستگاه ، تابلو ال ای دی ۱ دستگاه

قفسه های چوبی دو طرفه شامل : ۳۹ عدد کتب لاتین ، ۴۹ عدد کتب فارسی پزشکی ، ۱۸ عدد کتب فرهنگی

قفسه های چوبی یک طرفه کتب فرهنگی۱۲ عدد  ، قفسه های چوبی نشریات  ۴۰ عدد ، قفسه های کوتاه کتب ۱۰ عدد

میز مطالعه  ۶ عدد ، میز کامپیوتر شامل ۳  عدد دیواری و ۲ عدد معمولی ، میز کنفرانس۱ عدد ، میز امانت سه تیکه ۱ عدد

صندلی چرخدار ۴۱ عدد.

 

تجهیزات مخازن منفی یک:

قفسه های فلزی ریلی کتاب ۶۹ ، قفسه های فلزی ریلی نشریات ۹۱  ، قفسه چوبی دو طرفه  ۶ عدد ، قفسه چوبی نشریات   ۱۵ عدد ، صندلی چرخدار  ۱۲ عدد ، میز مطالعه ۲ عدد.

 

نیروی انسانی:
 • آقای احمد محمودی

 • آقای ابراهیم عیسی پور
 • آقای علیرضا عاشوری
 • خانم لیلا عبدالهی
 • خانم سیده حوا حسینی

 

اطلاعات تماس:

ساعت کاری بخش:  شنبه تا چهارشنبه : ۸-۱۷:۴۵

شماره تماس بخش : ۸۶۷۰۵۲۰۶

کارشناس مسئول تالار کتاب ، نشریات و پایان نامه:  احمد محمودی                                   Mahmoudi748@gmail.com

شماره تماس: ۸۶۷۰۵۳۰۳- ۸۸۶۲۲۶۹۵

بزرگراه همت ، بین بزرگراه شیخ فضل الله نوری و چمران ، دانشگاه علوم پزشکی ایران ، کتابخانه مرکزی ، طبقه اول ، بخش مرجع (تالار کتاب، نشریات و پایان نامه)