سوالات متداول

 • کتابخانه چه نوع منابعی را دارد؟

انواع قالب موجود در کتابخانه مرکزی دانشگاه عبارت است از کتب چاپی و الکترونیکی، مجلات چاپی و الکترونیکی، پایگاه های اطلاعاتی، اسناد و مدارک چاپی و الکترونیکی غیر کتابی شامل (پایان نامه، انتشارات دولتی، جزوه، بروشور، مجموعه مقالات، گردهمایی،…) و مواد دیداری_شنیداری (فیلم، نوار صوتی، لوح فشرده)

 

 • چگونه می توانم عضو کتابخانه مرکزی شوم؟

عضویت در کتابخانه مرکزی و واحدهای تابعه ، تابع آیین نامه امانت متمرکز می باشد به این ترتیب که اعضای هیات علمی ، دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه ، فقط با مراجعه به کتابخانه مبداء (دانشکده ای) یا سایر کتابخانه ها ( کتابخانه مرکزی ) از قسمت پورتال کتابخانه مرکزی به آدرس Lib.iums.ac.ir ( با نام کاربری: شماره دانشجویی و پسورد : کد ملی ) درخواست عضویت به سیستم های امانت ارسال نمایند .بعد از ارسال درخواست، با مراجعه حضوری و تکمیل مشخصات ، عضویت متقاضی فعال می گردد. ضروری است متقاضی در مراجعه حضوری تعهد نامه امانت متمرکز را تکمیل و امضاء نموده و به همراه یک قطعه عکس به میز امانت تحویل دهد.

ضروری است کارمندان دانشگاه علوم پزشکی ایران با توجه به آیین نامه امانت متمرکز ، علاوه بر طی مراحل ثبت نام ذکر شده، کپی حکم کارگزینی خود را به همراه تعهد نامه امانت متمرکز ، تحویل میز امانت دهند.

 

 • آیا امکان استفاده از پایگاه­های اطلاعاتی در خارج از شبکه دانشگاه وجود دارد؟

بله ، با عضویت و دریافت VPN ،در خارج از محوطه دانشگاه هم می توانید به شبکه دانشگاه وصل شده و از صفحه کتابخانه الکترونیک دانشگاه به آدرس (digcentcentlib.iums.ac.ir) به پایگاههای اطلاعاتی دسترسی داشته باشید. این دسترسی مشابه همان دسترسی در پردیس دانشگاه است.

 

 • چگونه می توانم درخواست VPN  دهم؟

در حال حاضر استفاده از خدمات VPN تنها برای کاربران وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران (دانشجویان و اعضای محترم هیات علمی و پرسنل) امکان پذیر می باشد. جهت ثبت نام و استفاده از امکانات این سرویس با مراجعه به پورتال کتابخانه مرکزی به آدرس centcentlib.iums.ac.ir از منوهای بالای صفحه خدمات و سپس سرویس VPN را انتخاب نمایید. فرم مشاهده شده را تکمیل نموده و منتظر دریافت تایید نام کاربری و رمز عبور از طریق پست الکترونیک وارد شده در فرم باشید. پس از دریافت  و تایید نام کاربری و رمز عبور می توانید راهنمای استفاده از این خدمات را در همین بخش و یا با مراجعه به کتابخانه الکترونیک به آدرس Digcentcentlib.iums.ac.ir مشاهده نموده و از آن برای سیستم های مختلف استفاده نمایید.

 

 • آیا در کتابخانه مرکزی کارگاه­های آموزشی استفاده از منابع کتابخانه برگزار می­ شود؟

بله، کارگاه های آشنایی با پایگاه های اطلاعاتی و جستجوی منابع به صورت دوره ای و با توجه به نیاز کاربران برگزار می‌شود. اطلاع رسانی برگزاری این کارگاه ها از طریق پورتال کتابخانه، در قسمت اخبار و کارگاه ها و همایش ها به آدرس http://centlib.iums.ac.ir قابل دسترسی است.

 

 • آیا کتابخانه مرکزی به سیستم اینترنت وایرلس مجهز است؟

بله. در کلیه طبقات کتابخانه امکان استفاده از اینترنت وایر لس وجود دارد.

 

 • روش دسترسی به ویدئوهای پزشکی چگونه است؟

علاوه بر ویدئو های موجود در پایگاه های اطلاعاتی کتابخانه الکترونیک، در حال حاضر دانشجویان و اساتید محترم می توانند با مراجعه به بخش سمعی و بصری واقع در طبقه سوم کتابخانه مرکزی(سالن دیجیتال) و ارائه کارت دانشجویی،لیست مالتی مدیاها و ویدئو های پزشکی را ملاحظه نمایند و در صورت نیاز  با ارائه  کارت دانشجویی امکان امانت دو عدد دی وی دی به مدت ۴۸ ساعت فراهم می باشد ضمنا استفاده از مواد سمعی بصری در سالن محدودیتی ندارد.

 

 • چگونه می توانم از قسمتی از مجلات کتابخانه کپی تهیه کنم؟

متقاضی پس از اطمینان از موجود بودن  مجله در مجموعه کتابخانه که با استفاده از پورتال کتابخانه کنترل می شود مبادرت به تکمیل فرم مخصوص کپی مقاله می کند که در آن عنوان مجله –Volume- Number –نام نویسنده مقاله-شماره صفحات مقاله – سال انتشار -نام متقاضی-وابستگی دانشگاهی-یا سایر موارد- مورد استفاده برای پایان نامه –طرح پژوهشی و غیره ، را تعیین کرده و به میز امانت تحویل می دهد. مسئول مربوطه پس از استخراج مجله طبق اطلاعات نوشته شده کپی تهیه شده ودر اسرع وقت به متقاضی تحویل داده می شود.

 

 • برای دریافت پایان نامه ، کتاب و مجله چه اطلاعاتی را به کتابدار بدهم؟

جهت دریافت پایان نامه، پس از جستجو در فهرست کتابخانه، شماره مدرک پایان نامه و ترجیحاً نام نویسنده را به کتابدار بدهید. در مورد کتاب با ارائه شماره رده کتاب می توانید کتاب مورد نظر را دریافت کنید. همچنین سیستم کتابخانه مرکزی به صورت قفسه باز اداره می شود و مراجعین می توانند کتب مورد نظر را شخصا از قفسه انتخاب کرده و امانت بگیرند. در مورد نشریات، از طریق عنوان و Volume ،  Number قابل دریافت می باشد.

 

 • چگونه مقاله های مورد نیاز خود را بیابم؟

برای انجام پژوهش و جستجوی مقالات می توانید از منابع چاپی و الکترونیک استفاده نمایید. اگر مقاله ای خاص از یک مجله خاص را در نظر دارید می توانید برای استفاده از منابع چاپی با مراجعه حضوری به بخش مرجع کتابخانه یا جستجو در پورتال کتابخانه به آدرسcentcentlib.iums.ac.ir  در آرشیو مجلات موجود در کتابخانه، مجله مورد نظر را یافته و مقاله مورد نظر را  در آن بیابید که معمولا در ارتباط با مقالات قدیمی تر که از طریق منابع الکترونیک دستیابی به متن کامل آن ها امکان پذیر نیست مورد استفاده قرار می گیرد.

برای جستجوی الکترونیک و استفاده از مقالات خصوصا مقالات جدید  از طریق کتابخانه الکترونیک به آدرس  Digcentcentlib.iums.ac.ir و انتخاب پایگاه های اطلاعاتی علمی به جستجو پرداخته و مقاله مورد نظر را بیابید. برای سهولت استفاده انواع دسترسی به این منابع در کتابخانه الکترونیک در نظر گرفته شده است. همچنین کتابداران متخصص در کتابخانه نیز آماده پاسخگویی به پرسش های شما در ارتباط با شیوه های جستجوی مقالات می باشند.

 

 • چگونه بدانم که مقالات مجله ای داوری می شود؟

در برخی مجلات راهنمای داوری مقالات در صفحه خانگی اصلی مجله موجود است که گاها به صورت چارت در اختیار کاربران است و می تواند راهنمایی برای مراحل داوری مقالات آن مجله  باشد ،اما مطمین ترین راه برای کسب آگاهی در این خصوص تماس با دفتر مجله و پرسش از کارشناس است.

 

 • چگونه در پایگاه اطلاعاتی موضوع خود را جستجو کنم؟

با مراجعه به کتابخانه الکترونیک به آدرس پایگاه های اطلاعاتی مورد نظر مراجعه نمایید . شیوه های مختلفی برای جستجو در پایگاه های اطلاعاتی مختلف وجود دارد که البته اکثر آنها دارای جستجوی ساده(Basic search) ، پیشرفته (Advance Search)و تخصصی(Expert Search) و یا مرور موضوعات و عناوین(Browsing) می باشند. با شکستن موضوع و عنوان مورد نظر خود به واژه ها و عباراتی که مفهوم مورد نظر شما را در بر داشته باشد(کلیدواژه) و استفاده از عملگرهای موجود در هر پایگاه اطلاعاتی که معمولا در قسمت Help و یا Search Tips  به تفصیل بیان شده است می توانید این واژه ها را ترکیب نموده و مقالات مرتبط با موضوع را بیابید. در برخی از منابع اطلاعاتی نیز می توانید جستجو را در فیلد های مختلف محدود نمایید که مثلا فیلدهای Keyword و یا Topic در برخی از منابع اطلاعاتی تعریف شده اند. راهنماهای جستجو در پایگاه های الکترونیک در آدرس کتابخانه الکترونیک Digcentcentlib.iums.ac.ir منوی سمت راست قابل مشاهده است.

 

 • چه روشی برای اطلاع از تعداد استنادهای یک مقاله وجود دارد؟

با مراجعه به کتابداران بخش اطلاع رسانی، می توانید استنادات مقاله مورد نظر را بیابید. همچنین می توانید به پایگاه اطلاعاتی مورد نظری که مجله مقاله در آن نمایه شده مراجعه کنید و تعداد استنادات به مقاله را در آنجا بیابید. برای مثال می توانید در پایگاه Scopus مقاله مورد نظرتان را جستجو کنید و در صفحه نتایج جستجو ، روبروی عنوان مقاله تعداد استنادات به مقاله را مشاهده کنید. برای آشنایی بیشتر می توانید در کارگاه های آموزشی کتابخانه مرکزی شرکت کنید.

 

 • آیا هنگام تحقیق در کتابخانه به من کمک خواهد شد؟

بله. در بخش اطلاع رسانی کلیه طبقات کتابخانه ، کتابداران و امکاناتی برای کمک و راهنمایی مراجعین در رسیدن به اهداف پژوهشی وجود دارند.

 

 • چگونه کتابهای مربوط به موضوع خود را بیابم؟

می توان با مراجعه به پورتال کتابخانه مرکزی و واحدهای تابعه به آدرس Lib.iums.ac.ir و  درگاههای جستجو ( جستجوی پیشرفته ) با فعال کردن فیلد “موضوع” و استفاده از عملگرها ، با انتخاب مرکز (کتابخانه مرکزی) و نوع ماده ( کتاب ، مجله یا پایان نامه ) وبا وارد کردن کلید واژه های مورد نظر اقدام به جستجو نموده، در صفحه نتایج ، با توجه به شماره راهنما می توان منبع مورد نظر را به صورت مستقیم از قفسه های کتاب بازیابی نمود یا با مراجعه به کارکنان میز امانت ، کتب مورد نظر را با راهنمایی آنها دریافت کرد.در مورد پایان نامه ها بعد از جستجو، با یادداشت کردن شماره مدرک و ارائه آن به همکاران بخش اطلاع رسانی ، می توان منبع مورد نظر را دریافت کرد.

 

 • چگونه می توانم عناوین پایان نامه های دانشگاه در رشته های مختلف را جستجو نمایم؟

در پورتال کتابخانه، صفحه جستجوی مدارک کتابخانه، فیلد “نوع ماده”: پایان نامه فارسی، فیلد “مراکز”: کتابخانه مرکزی، از فیلد “جستجو در”، فیلد “رشته تحصیلی” را انتخاب کرده و رشته مورد نظر خود را تایپ کنید.

 

 • چگونه می توانم نسخه فیزیکی پایان‏ نامه را مطالعه نمایم؟

با ارائه شماره مدرک پایان نامه مورد نظر به کتابدار قسمت پایان نامه ها، می توانید نسخه فیزیکی پایان نامه را دریافت کرده و داخل بخش مطالعه کنید. امکان تهیه کپی یا عکس از متن پایان نامه ها وجود ندارد.

 

 • نحوه دسترسی به فایل الکترونیکی پایان نامه ها به چه صورت است؟

با مراجعه به پورتال کتابخانه مرکزی و بازیابی پایان نامه های مورد نیاز، روی عنوان پایان نامه کلیک کرده و اطلاعات کتابشناختی پایان نامه را مشاهده کنید. در پایین صفحه، فایل های دیجیتال پایان نامه قابل مشاهده هستند. درحال حاضر، دسترسی به متن کامل پایان نامه امکانپذیر نیست. بخشهای چکیده فارسی و لاتین، فهرست مندرجات، منابع و ماخذ و صفحه عنوان تمامی پایان نامه ها به صورت رایگان برای تمام کاربران قابل مشاهده و دانلود هستند.

 

 • برای تسویه حساب با کتابخانه مرکزی، چه مدارکی مورد نیاز است؟

لازم است قبل از مراجعه به کتابخانه مرکزی، به اداره آموزش دانشکده خود مراجعه کرده و فرم تسویه حساب را دریافت نمایید. بخش پایان نامه ها: کلیه فارغ التحصیلان (مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر) موظفند یک نسخه چاپی از پایان نامه خود به همراه فایل الکترونیکی آن را به فرمت اعلام شده در قسمت “تسویه حساب” پورتال تهیه کرده و به بخش “نمایه سازی” کتابخانه تحویل دهند. دانشجویان مقطع کارشناسی و کاردانی و فلوشیپ با کارت دانشجویی به این بخش مراجعه کنند.

بخش تالار کتاب: همراه با کارت دانشجویی و درصورت داشتن کارت عضویت در کتابخانه، به بخش تالار کتاب (مرجع) مراجعه نمایند.

 

 • ایام فعالیت کتابخانه مرکزی چه زمانی است؟

  نام بخش روز کاری ساعت کاری
  کلیه بخش های کتابخانه از شنبه تا چهارشنبه (بجز ایام تعطیل رسمی) از ساعت ۸ الی ۱۵:۳۰
  سالن مطالعه عمومی (طبقه دوم( تمام روزهای هفته (بجز ایام تعطیل رسمی( از ساعت ۸ الی ۲۰
  بخش مرجع، تالار کتاب و نشریات (طبقه اول( از شنبه تا چهارشنبه (بجز ایام تعطیل رسمی( از ساعت ۸ الی ۱۸
  سالن تحصیلات تکمیلی (طبقه ۵) تمام روزهای هفته (بجز ایام تعطیل رسمی) از ساعت ۸ الی ۲۲

   

 • از چه طریق برای یافتن عنوان کامل یک مجله اقدام کنم؟جهت یافتن عنوان کامل مجله می توانید از روشهای زیر اقدام نمایید:

  • جستجو در Google و یا  Google Scholer
  • جستجو در اولریخ
  • جستجود ر  JCR  از پایگاه  وب آف ساینس
  • جستجو در قسمت Journals in NCBI Databases از پایگاه پاپ مد
  • جستجو در مگ ایران برای مجلات فارسی زبان
  • جستجو در نورمگز برای مجلات فارسی زبان
  • جستجو در بانک اطلاعات “نشریات علوم پزشکی” برای مجلات فارسی زبان حوزه پزشکی از طرق آدرس: https://journals.research.ac.ir/
  • جستجو در سامانه “رتبه بندی نشریات علمی” برای مجلات علمی فارس زبان با پوشش موضوعی کلی(پزشکی وغیر پزشکی) از طریق آدرس : https://journals.msrt.ir/
  • جستجو در قسمت مجلات پورتال جامع علوم انسانی برای مجلات علمی و دانشگاهی با موضوعات کلی و عمومی از طریق آدرس : http://www.ensani.ir/fa/mags/magazines.aspx